Hurtova Lhota
ObecHurtova Lhota

Spustili jsme pro vás nové webové stránky.

Historie

V průběhu středověké kolonizace, převážně ve druhé polovině 13. a v průběhu 14. století, bylo jen v Čechách založeno více než 320 Lhot, Lhotek, Lhůt a Lhotic.  Zakládala je většinou drobná šlechta ve snaze využít dosud neobdělávané, méně úrodné a zpravidla výše položené a zalesněné pozemky. První osadníci na nich měli spoustu práce hlavně se založením polí. Proto byli na určitý počet let osvobozeni od placení dávek a od ostatních poddanských povinností. Říkalo se o nich, že jsou „na lhótě“. V tomto smyslu staročeské slovo lhóta znamenalo „úlevu, ulehčení, osvobození“.

Při velkém množství Lhot bylo logické jejich další rozlišování pomocí přívlastků, často podle jména majitele, zakladatele či rychtáře. Bylo celkem obvyklé, že tyto přídomky nebyly stálé, zejména z důvodu nestability většiny takových založení – řada Lhot během své historie zanikla a byla znovu založena. V regionu Havlíčkobrodska jsme napočítali 17 Lhot, Lhotek a Lhůt.

historická fotografiefoto z obce

Od roku 1896 do současnosti je vedena obecní kronika, ve které v zápisu z roku 1929 najdeme následující . " Často je slyšeti přezdívka našim občanům - vlci. Podle pověsti je původ této přezdívky tento. Jednou šel Zmzlů čeledín za mlýna od Voplakalů a na polích, kde se říká "U lávek" viděl velkou krtinu, která se pohybovala, protože ji krtek právě ryl. On se domníval, že je to vlk. Proto běžel rychle do vsi a zde učinil poplach. Na to se všichni mladí i staří seběhli, ozbrojeni vidlemi, kopáči, lopatami a někteří měli skutečné pušky. Výprava šla na domělého vlka. Ale záhy se přesvědčili o co jde. Věc ta měla za následek dosti nepříjemností. Jakmile se to dozvěděli z okolních vesnic, posmívali se zdejším občanům, takže z toho někdy vznikaly i rvačky."

historická fotografiefoto z obce

historická fotografie foto z

V roce 1983 vnikla v obci tělovýchovná jednota a její členové za svůj znak zvolili právě vlka, který je od té doby neoficiálním znakem obce.

_neoficialni_znak

Svátek má Andrea

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Evropský den jazyků

Zítra má svátek Jonáš

Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.

Na svatého Cypriána, chladno bývá často z rána.

Další

dnes, pondělí 26. 9. 2022
úterý 27. 9. déšť 12/6 °C
středa 28. 9. slabý déšť 12/5 °C
čtvrtek 29. 9. slabý déšť 11/8 °C

obecní klub - hospoda

MAS Královská stezka

Logo Královská stezka o.p.s.